 |
| SMB:s resa till Normandie med Peter Hagwall 8 - 12 juni 2010 |
 |
 |
5 dagar
Flyg med Air France
Innehållsrikt program
Frankrikeexperten Peter Hagwall leder resan
Bokning och information -
Tlf 08-545 95 230
Resmål: Invasionskusten, Pegasus Bridge, Omaha och Utah Beach mm
Pris från: Ingen prisuppgift inlagd
Dag 1 Stockholm – Paris - La Roche Guyon, Rommels befälsplats sommaren 1944 - Rouen -Courseulles sur Mer
Dag 2 Invasionskusten med Utah Beach, St Mère l’Eglise, Pointe du Hoc, Omaha Beach, Longues, Colleville, Arromanches
Dag 3 Calvados-slott, Honfleur, Deauville och Pegasus Bridge
Dag 4 Slaget om Normandie runt Caen, Villers Bocage, Vire och St Lô samt Bayeux
Dag 5 Falaise - Trun – Chambois, Mont Ormel. Längs de allierades väg mot Paris - flyg Stockholm
|
|
 |
|
Reseledare och expertguide är Peter Hagwall som under närmare 30 år arrangerat och lett resor till Frankrike. Under 2008 och 2009 har han lett Första världskriget resor för SMB. Hans stora kunskaper om Frankrike och Andra världskriget kan levandegöra det historiska händelseförloppet med bravur. Resan är speciellt upplagd för SMB medlemmar med flyg t/r till Paris och med buss i Normandie.
Dagen D eller D-dagen utspelade sig den 6 juni 1944 och är utan tvekan ett av de mest kända slagen under andra världskriget. Vi tillbringar tre hela dagar i invasionsområdet och besöker landstigningsstränder och luftlandsättningsplatser. Vi besöker de i dag närmast kultförklarade platserna St. Mère Église, Arromanches (platsen för en av de konstgjorda hamnarna), ”Pegasus Bridge” i Benouville och de tyska batterierna vid Longues. Vi studerar Slaget om Normandie på ett ingående sätt.
Vi besöker även en krigskyrkogård - den amerikanska strax innanför Omaha Beach samt flera militärhistoriska museer. Det världsberömda ”tapetmuseet” i Bayeux, som skildrar Wilhelm Erövrarens invasion av England år 1066, finns också med i programmet.
|
 |
|
Avresor och priser
Detaljerat program
Utskriftsversion
|
 |
|
|
 |
|
Dag 1 Stockholm – Paris - La Roche Guyon, Rommels befälsplats sommaren 1944 - Rouen -Courseulles sur Mer
Dag 2 Invasionskusten med Utah Beach, St Mère l’Eglise, Pointe du Hoc, Omaha Beach, Longues, Colleville, Arromanches
Dag 3 Calvados-slott, Honfleur, Deauville och Pegasus Bridge
Dag 4. Slaget om Normandie & Bayeux.
Dag 5 Falaise - Trun – Chambois, Mont Ormel. Längs de allierades väg mot Paris - flyg Stockholm
|
|
En militärhistorisk resa med fokus på andra världskriget med Invasionskusten och slaget om Normandie. Vi följer Seinedalen mot havet och passerar Rommels högkvarter. Vid kusten besöker vi med expertguide bland annat Pegasus Bridge, Utah och Omaha beach, amerikanska krigskyrkogården i Colleville och tyska krigskyrkogården i La Cambe. Vi får veta mer på invasionsmuseet i Arromanches, militärmuséet i Bayeux, batteriet i Merville och kanonbatteriet i Longues. Kända platser som St Mère l`Eglise, Falaise, Vire och St Lô väntar Längs denna dramatiska kust finns finns även vackra Calvados-slott, gotiska katedraler, impressionisternas pittoreska Honfleur och den världsberömda Bayeux-tapeten.
Vi följer upp "Slaget om Normandie" även längre inåt land. Vår väg mot Paris blir exakt den som de allierade styrkorna tog i augusti 1944. Vi bor på ett bekvämt och trevligt hotell vid havet.
Programmet är omfattande och kan bli föremål för förändringar.
Stockholm- Paris – Rouen -Courseulles sur mer.
Dag 1. Redan vid 10-tiden på förmiddagen landar vi på Paris flygplats där vår buss och ciceron möter upp. Vi ska ägna större delen av dagen åt att följa den slingrande och bitvis mycket vackra Seine-dalen ut mot havet. Precis efter gränsen till Normandie åker vi igenom vacker liten by med ett gammalt slott, La Roche Guyon, som var Rommels befälsplats sommaren 1944. Många orter utmed floden blev mycket strategiska under den tyska reträtten från Normandie. Men här finns också fina medeltida miljöer som t ex den gamla stadsdelen i Rouen med lunch på egen hand. Vi korsar den breda Seinemynningen på en av Europas högsta broar med en suverän utsikt, innan vi fortsätter bort till Courseulles där vi tar in på trivsamma Hotel La Cremaillère för fyra nätter. Gemensam middag i hotellets trivsamma restaurang med havsutsikt.
Längs Invasionskusten.
Dag 2 På ett antal ställen utmed hela denna kust finns fortfarande välbevarade miljöer från tiden för den allierade landstigningen 1944, vilket gör att det är mycket lätt att föreställa sig hela det dramatiska skeendet vars resultat kom att ändra, om inte Andra Världskrigets utgång, så i alla fall dess förlopp. Vi börjar med att i rask takt förflytta oss västerut inåt land till Utah Beach, bakom vilken stora mängder amerikanska luftburna trupper landsattes för att säkra invasionens vänstra flank. Vi gör ett uppehåll i St Mère l’Eglise där en docka föreställande en fallskärmshoppare fortfarande hänger i kyrktornet. Därefter återvänder vi österut utmed hela invasionskusten på de små vägarna precis innanför kusten där praktiskt taget ingenting har förändrats sedan dess. Vi besöker udden Pointe du Hoc med sina bombkratrar och sönderskjutna bunkers, vi färdas utmed Omaha Beach där man bara behöver se terrängen för att förstå de stora problem de landstigande hade här, vi besöker det helt bevarade tyska kanonbatteriet i Longues med pjäserna fortfarande kvar i sina värn, och vi ser den mycket vackra amerikanska krigskyrkogården i Colleville. Dagen avslutas med ett besök på det intressanta invasionsmuseet i byn Arromanches, utanför vilken man fortfarande tydligt ser resterna av den artificiella hamn de allierade byggde upp. Gemensam middag på hotellet.
Calvados-slott, Honfleur, Deauville och Pegasus Bridge.
Dag 3 Dagen inleds med ett besök på det vackra lilla slottet Breuil där man framställer en av Normandies bästa Calvados sorter, vi ser destilleriet och lagringskällare samt provsmakar. Härifrån fortsätter vi ut till kusten och den charmerande gamla hamnstaden Honfleur, det är inte svårt att begripa varför miljön alltsedan impressionisternas tid varit en stor favorit hos konstnärer av alla slag. Efter lunch fortsätter vi längs kusten till den normandiska kustens mest kända badort, Deauville, med sin berömda strandpromenad av plankor. Efter en tur på denna fortsätter vi västerut och avrundar dagen med ett besök vid invasionskustens högra flank vid floden Orne, där glidflygplan landsatte engelska soldater under befäl av den sedermera berömde major Howard för att säkra bron över kanalen, den s k Pegasus Bridge. Gemensam middag på hotellet.
Slaget om Normandie & Bayeux.
Dag 4 När man talar om den allierade landstigningen i Normandie och dess relativt lyckliga utgång så glömmer man oftast den blodiga fortsättningen, det egentliga Slaget om Normandie till vilken landstigningen bara utgjorde inledningen. Trots totalt luftherravälde och en gradvis alltmer förkrossande överlägsenhet i tungt materiel hos de allierade varade striderna från den 6 juni till den 20 augusti. Vi ska ägna en del av dagen åt att studera en del av detta jättelika slag medan vi rör oss i trakten runt Caen, ner mot Villers Bocage, Vire och St Lô.
Vid lunchtid kommer vi så till den fina gamla staden Bayeux. Den mest kända sevärdheten här är ju den berömda s k Bayeux-tapeten, d v s det ca 70 meter långa broderi från 1000-talet som livfullt skildrar Wilhelm Erövrarens erövring av England. I perfekt bevarad detalj ser man ännu de enskilda krigarnas utrustning, de vikingaskeppsliknande fartygsriggarna och de viktigaste scenerna både innan och under Slaget vid Hastings. Men förutom detta är Bayeux en fin gammal stad med bl a en intressant katedral, och här tillbringar vi eftermiddagen. Gemensam middag på hotellet.
Courseulles - Falaise - Mont Ormel - Stockholm.
Dag 5 Det är dags att lämna Courseulles bakom oss men givetvis ska vi utnyttja även denna sista dag i Frankrike till fullo. Vi börjar med att bege oss rakt söder om Caen ner till Falaise, i vars medeltidsborg Wilhelm Erövraren en gång föddes. Men det var också i dessa trakter som den allra sista fasen i Slaget om Normandie ägde rum, vi ska färdas utmed vägen Falaise – Trun – Chambois som utgjorde den sista etappen i den tragiska och blodiga tyska reträtten österut. Vi gör också ett besök vid minnesmärket på Mont Ormel, varifrån man kan se hela landskapet där detta ägde rum och som hyllar minnet av de tappra polska styrkor som då höll kullen ifråga. Lunch på egen hand under dagen.
Vår fortsatta väg mot Paris blir exakt den som de allierade styrkorna tog i augusti 1944, och vi ska bl a göra ett uppehåll i staden Chartres för att se den världsberömda gotiska katedralen från 1200-talet. I Paris beger vi ss direkt till flygplatsen Charles de Gaulle för vidare hemflygning till Stockholm dit vi ankommer sen kväll.
|
|
|
|
|
 |
Ingår i priset
Flyg Stockholm - Paris t/r, flygskatter, fyra nätter på namngivna hotell, del i dubbelrum, fyra frukostar, fyra middagar, samliga bussresor, visningar och entréer enligt programmet, svensk ciceron, reseskatt.
Luncher tillkommer.
|
Här kan du läsa mer om
Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek
Populär Historia
Allt om Historia
Historiska Media
|
|
Deltagande i resan förutsätter medlemskap i Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek (SMB). SMB-medlem kan ta med en icke medlem som medresenär. Anmälningsavgiften för denna resa är 1.500:- per person och betalas inom 10 dagar efter bokningsdatum. Slutlikvid ska vara oss tillhanda senast 30 dagar före avresa.
OBS: Angivna flygtider är preliminära, definitiva tider meddelas i färdhandlingarna. Angivna hotell kan komma att bytas till andra likvärdiga hotell. Programinslagens inbördes ordning kan komma att förändras. Minimum antal anmälda deltagare som krävs för denna resas genomförande är 25 personer. Allmänna och särskilda resevillkor gäller. Favoritresor är teknisk arrangör för denna resa och har ställt resegaranti till Kammarkollegiet för resan.
|
 |
|
Upp igen
Avresor och priser
Program i sammandrag
Detaljerat program
Utskriftsversion
|
 |
|
|
 |