
Grottmålningarnas gåtor med SvD accent
Tillbaka till Istiden med arkeolog Richard Holmgren
Vetenskapen har ständigt spanat bakåt och framåt. Tidsgapet mellan det allra äldsta och framtidens potential har dock aldrig varit större än det är idag. Följ med på en resa med SvD accent till Grottmålningarna i Frankrike!
Dagens forskning belyser såväl framtiden som förhistorien, inte minst tack vare Svante Pääbos svindlande upptäckter. Aldrig någonsin tidigare har vi väl funderat mer över våra förfäder som nu och i nästan 200 år har forskare förbryllats av meningen med de symboler och konstnärligt återgivna djur som målats i grottor i Frankrike och Spanien för nästan 40.000 år sedan.
Den tjugofem kilometer långa Vézèredalen mellan Montignac och Les Eyzies ståtar med inte mindre än 15 dekorerade grottor som listats som Unesco världsarv för sin förhistoriska konst. För att tillfullo förstå mer om dess konst och historier om mänsklighetens historia beger vi oss hit för att njuta av de spännande droppstensgrottor som döljer människans ursprung. Magdalénienkulturen är en spännande och framstående kultur som existerade för ca 15.000 år sedan.
För över 10.000 år sedan kravlade ett halvt dussin män och kvinnor in i en mörk labyrint av gångar och hålrum i den undersköna dalgången Vézères grottor. Här i Dordogne, Frankrikes hjärta, låg de på rygg i en trång grottgång med flackande ljus av brinnande facklor för ett måla taket med över sextio avbildningar av mammutar, hästar, ullnoshörningar och ibex. Rouffignacs fantastiska takmålningar kan ses genom resan med ett litet eldrivet minitåg.
Moderna uppfinningar och strikta regler kring bevarande räddar historiens underbara konstverk till eftervärlden. Det upplever vi i den perfekta faksimil av Lascaux-grottan som kallas Lascaux IV. Konstnärernas djärva och kompetenta penseldrag med sinne för perspektiv utnyttjade oregelbundenheter och former i stenen för att framhäva djurens rörelser. Då ytterligare framhävt av det skiftande och flackande ljuset från levande eld. Men varför användes grottor? Det och en del andra gåtor får vi svar på under vår resa i ett av Frankrikes vackraste delar.
Dordognedalen ståtar inte bara med förhistorisk konst – under resan upplever du en till synes ändlös rad av häpnadsväckande vackra naturscenerier bland förtjusande historiska byar. Stenhus byggda i de mjukt gula stenbyggnaderna från tidigare generationers led är dekorerade med kaskader av grant lysande pelargoner från balkonger och terrakottakrukor.
Gastronomin går inte heller av för hackor med regionen Bergeracs viner och välsmakande delikatesser. Det är inte svårt att föreställa sig att det goda livet och den finstämda franska gommen föddes just här – där förhistoriens människor satt utanför sina grottor i solskenet med fisk från Vézèrefloden och inte minst renkött, vilket mängden ben skvallrat om.
Res med vår Frankrikeexpert Annette Larsson och arkeolog Richard Holmgren för ett möte med istid i nutid. Huvudparten av resan tillbringas på trevliga mellanklasshotell IBIS i Sarlat, samt avslutande natten på IBIS i Toulouse.
Ciceroner
Richard Holmgren

Annette Larsson

Program

Vid ankomst till Bordeaux reser vi direkt ut på upptäcktsfärd i det förgångna genom det akvitanska landskapet upp till vår första förhistoriska grotta. Den lilla grottan Pair-non-Pair som trots sin litenhet är fylld av underbara ingraverade djur. Eftersom grottan inte har elektriskt ljus ger det oss en mycket mer autentisk upplevelse. När vi anländer till vackra Dordogne så beger vi oss till den bildsköna staden Sarlat och installerar oss på vårt mellanklasshotell Ibis Sarlat för fyra nätter i stadens centrum och äter en god middag à la Perigord på gångavstånd från hotellet.

Dagen inleds med grottan Font-de-Gaume upptäcktes 1901. Kvaliteten på konstnärskapet och de bibehållna flerfärgade målade bisonoxarna samt de två renarna gör att detta räknas som en av ”the big 6” inom paleolitisk konst. Det är den enda grottan i Frankrike med färgmålningar som fortfarande tillåter för besök om maximalt åtta personer per grupp. Många menar att det bara är en tidsfråga innan denna grotta också stängs för allmänheten. Frisen med fem bisonoxar där artisten använt stenens naturliga form för att framhäva djuren är en av resans verkliga höjdpunkter. Under besöket delas gruppen i tre delar.

Att komma in till grottan kräver modet att gå genom smala, vindlande grottkorridorer som på sina ställen blir trånga och kräver att man nästan tränger sig genom. Den som klarar dessa krav fascineras av grottans sällsynta målning av två renar där den större hannen böjer sig över den mindre honan och slicker henne på huvudet. Målningen avslöjar konstnärens skicklighet samt gedigna kunskap om djurens anatomi och beteende.
Under dagen har vi ledig tid för lunch på egen hand.

Därefter väntar det mycket sevärda förhistoriska muséet i Les Eyzies, som givetvis ståtar med en av världens absolut finaste samlingar av fynd från förhistorisk tid. I dess permanenta utställning finns en översikt över regionens betydelse under paleolitisk tid – samt även i jämförelse med andra fynd från andra utgrävningsområden i Europa och Afrika. Den ultramoderna byggnaden under klippan kontrasterar bjärt mot de historiska fynden.

Grottan Bernifal har en spännande och kontroversiell historia. År 1898 upptäckte familjen Pemendrant att det fanns ett rykande hål på deras mark. De kallade dit abbotten Henri Breuil för att undersöka vattenångan som gäckade dem. Här fann man en förhistorisk dekorerad kalkstensgrotta med ett hundratal dekorationer, bl a mammutar och en liten stenbock. Grottans golv är halt och kan upplevas som lite svår att gå av den anledningen men vi kommer väldigt nära dekorationerna i en mystisk miljö, vi är tillåtna att fotografera men du måste först avaktivera blixten. Vår guide är oftast ägaren som har många spännande historier att förtälja.
Retur till Sarlat och kvällen är på egen hand.

Lascaux-grottan upptäcktes av fyra tonårspojkar september 1940 och blev snabbt oerhört känd. Dess gigantiska avbildningar av tjurar har fascinerat massvis med människor och grottan innehåller mer än 600 förhistoriska färgmålningar av hästar, hjortar och mammutar. Folk flockades i tusentals för att se på dem varför målningarna skadades av kemikalierna i vår utandningsluft och klimatet i grottan ändrades med bl a algtillväxt som följd.
För att skydda de ovärderliga skatterna beslutade myndigheterna sig för att stänga igen grottan för allmänheten år 1963.

Tjugo år senare öppnades kopian Lascaux II där två av grottrummen avbildats med 90% av målningarna. Här presenterades även utställningar av stenålderskonstnärernas verktyg samt de urgröpta stenar som agerade fackelhållare där våra förfäder använde enbärsträ som brinner med en vit rök som inte skadat målningarna. År 2016 öppnades en mer modern och helt komplett replika – Lascaux IV som vi också skall få uppleva. Le Thot parken har många av istidens djur såsom bisonoxar, hästar, hjort och ibex samt en robotmammut.
Retur till vårt hotell och gemensam middag på närbelägen restaurang.

I Dordognes magnifika kalkstenslandskap finns mängder av grottor. Idag skall vi uppleva två av de finaste. Grotte de Cougnac är en av de vackraste av de handdekorerade grottorna eftersom det också ståtar med fantastiska stalagmiter och stalagtiter som vi upplever under besöket här. Egentligen är det två grottor där den ena är mycket naturskön och den andra har målningar. Det var här man första gången daterade stenåldersmålningarna i Europa med kol-14-metoden och genom att analysera prov från en målning kunde den svarta kolfärgen dateras till mellan 23 – 25.000 års ålder.

Målningar av ibex, en utdöd hjortart Megaloceros samt mammutar finns här liksom två av endast tre avbildningar i Europa av en skadad människa.
Vi har lunchpaus på egen hand och därefter skall vi lära oss mer om en av regionens verkliga delikatesser, Perígords valnötter. På gården väntar en provsmakning och en guidad tur.

Abri du Cap Blanc är ett litet skydd med flera basreliefer av djur – mestadels hästar. Här skapade istidens konstnärer mästerverk med hjälp av topografin på den stenvägg som användes för att skulptera hästar i rörelse. Höjdpunkten är den över två meter långa utmejslade hästen som räknas bland den paleolitiska konstens mästerverk. Grottan upptäcktes 1909 av arbetare som grävde i grottan och mycket av skapelserna förstördes på grund av okunskap. Här fann arkeologerna även kvarlevorna av en ung kvinna och en del vill gärna tänka att det var hon som var artisten.

De redskap som har hittats i grottan har daterats 15.000 år gamla och tillhörande Magdalénienkulturen som uppkallats efter en grotta i Dordogne – de sista stadiet av de paleolitiska kulturerna i västra och centrala Europa, 20.000 – 15.000 f Kr, med grottkonst, ristningar och skulpteri av ben, horn, elfenben och sten. Den högtstående kulturen stod för många revolutionerande fångstmetoder som kastträet, pilbågen, harpunen och ljustret samt hålet genom synålens öga. Verktyg som var viktiga långt in i vårt eget århundrade för ursprungsfolk som inuiter. Vid slutet av Magdalénien gick kulturen och konstskickligheten bakåt.
Vi återvänder till Sarlat för en gemensam middag på närbelägen restaurang.

I floden Lots dalgång ligger ett vackert naturreservat och bildsköna byar. Här ligger Pech Merle, grottan som upptäcktes för 100 år sedan 1922 av ungdomar som utforskade de mängder av grottor som finns i regionen. Pech Merle anses som en av de absolut finaste, dekorerade grottorna, en gigantisk ljus sal med stalagmiter och stalagtiter och stor variation i de konstnärliga uttrycken av djur som interagerar med klippornas former, färg och ljus. Förstelnade avtryck i lera av stenåldersfötter och avmålade händer på väggarna ger oss en speciell känsla av närhet till våra anfäder.

Här ser vi de berömda och mästerligt målade prickiga hästarna, 29.000 år gamla och där artisten utnyttjat att klippans form ser ut som ett hästhuvud. Mängder av mammutar samt den enda avbildningen av en björn, ingraverad med flintverktyg, finns också till beskådan i det två kilometer långa grottkomplexet. Den guidade turen tar ca en timme och det finns även ett mycket trevligt museum att besöka intill.

Vi tar en lunchpaus i en av Frankrikes absolut vackraste byar innan vi far vidare ned i regionen Gaillacs kulliga landskap. Här med vyer över floden Tarn, ska vi stifta bekantskap med dess viner hos den kompetenta vingården Domaine Vayssette. Under två generationer har familjen skapat vin på ett hållbart vis från de traditionella druvtyperna som Gaillac ståtar med. Vi tar oss sedan vidare till Toulouse och resans avslutande natt på mellanklasshotell Ibis Toulouse Centre Place du Capitole med en gemensam avskedsmiddag på ett brasserie nära hotellet.

En lång promenad leder oss in i Pyrenéernas inre vid Niauxgrottan, belägen söder om staden Foix vid foten av bergskedjan. Niaux-grottan har besökts sedan början av 1600-talet enligt graffiti som hittats och under den naturromantiska, viktorianska tidsepoken på 1800-talet såg en strid ström av besökare som bröt av stalagmiter. Den första vetenskapliga expeditionen till Niauxgrottan ägde rum 1971. Hobbyutforskare hade innan dess upptäckt grottgallerier med målningar 400 meter in i den släta och stora inledande grottan, där grottan delvis rasat in och gjort den vidare passagen svårare.

Det var först 1906 som man förstod att målningarna var förhistoriska och de mest kända delarna av Niaux är den svarta salongen, Salon Noir, med fina målningar av bison, ibex och hästar och en underbar akustik. Här hittades flera grottmålningar i geometriska former, linjer, prickar mm skapade med verktyg och fingrar. De är tecknade strategiskt och inte slumpmässigt vilket väcker frågor om vad de betyder. En av de mest mystiska formerna är klaviformerna, de klubbformade symbolerna i rött som tillskrivs Magdalénienkulturen, – de liknar boomeranger, klubbor, yxor eller stiliserade kvinnoformer enligt professor Andrè Leroi-Gourhans hypotes. Det kan vara tidsräkning, exempelvis månvarv, och om det tvistar de lärde fortfarande.
Lunch på egen hand under dagen och avresa till Toulouse flygplats för resan hem via Amsterdam.
Resans höjdpunkter
- De varierade utsmyckningarna och historiens vingslag i grottorna
- Richard Holmgrens kunskaper om vårt liv i grottorna
- De lokala engelsktalande grottguiderna
- Frankofil Annette Larssons omsorger
- Den underbara naturen och landskapet i floddalarnas dramatiska miljöer
- Franska historiska småstäder och gastronomi i hjärtat av landet
Resfakta
Reslängd
6 dagarAvresedatum
27/9Avreseort
Stockholm/Arlanda, Köpenhamn och GöteborgResmål
Bordeaux - Sarlat - Les Eyzies - Gaillac - Toulouse
Pris
Från 39 850 krEnkelrumstillägg
4 990 kr
I priset ingår
- Flyg Stockholm – Bordeaux och Toulouse – Stockholm, via Amsterdam
- Flygavgifter
- Transporter, visningar och entréer enligt program
- Fem nätter på mellanklasshotell i del i dubbelrum
- Fem frukostar
- En lunch
- En vinprovning och en valnötsprovning
- Fyra middagar
- Svensktalande ciceroner
- Skatt.
Så här bokar du
Klicka på knappen Boka direkt och fyll i uppgifterna. När du har slutfört din bokning får du en bekräftelse och en faktura på din anmälningsavgift som ska betalas inom 10 dagar. Vi garanterar din bokning under den tiden. Datum och belopp för slutbetalning framgår av din faktura, vilket är 40 dagar före avresa, om inga anpassade villkor gäller för din resa.Anslutningsort
Vi undersöker gärna möjligheten att resa från andra avreseorter på förfrågan och mot eventuellt tillägg.Resplan
Dag 1. Flyg till Bordeaux – Grottan pair-en-Pair – lunch – till Sarlat för fyra nätter på IBIS Sarlat. Middag.
Dag 2. Buss till Les Eyzies – grottan Font-de-Gaume – besök på förhistoriska museet – lunch på egen hand – grottan Bernifal – retur till Sarlat. Middag.
Dag 3. Buss till Les Eyzies för besök i Grand Roc – vidare till Lascaux II och IV. Middag.
Dag 4. Grottan Cougnac – besök med vanlnötsprovning på Noyeraies du Lander – Besök på grottan Abri du Cap Blanc. Middag.
Dag 5. Floden Lot och grottan Pech Merle – Domaine Vayssette vinprovning – incheckning på hotell IBIS Place du Capitoule, Toulouse. Middag.
Dag 6. Utcheckning – besök på Niaux-grottan – avresa från flygplatsen.
Boende
Vi bor på enkelt inredda men trevliga mellanklasshotell nära gamla stan i Sarlat-le-Caneda, fyra nätter på Ibis Sarlat samt en natt på Ibis Place du Capitoule, centralt i Toulouse.
Resesätt
KLM
Klimat
Mitten av september är mycket behaglig i Dordogne med en lägsta medeltemperatur runt 11 grader och en högsta medeltemperattur på ca 21 grader.
Observera dock att grottorna håller en temperatur om ca 13-14 grader med hög fuktighet varför klädsel lager på lager är att föredra.
Valuta
Euro
Pass och visum
För dig som ska resa utomlands är det viktigt att kontrollera att ditt pass är giltigt och oskadat. Kontrollera även att passet uppfyller de regler som gäller för landet du ska besöka. Polismyndigheten utfärdar nya pass och handläggningstiden kan variera. Om du behöver ansöka om nytt pass bör du göra det omgående. Observera att det är din egen skyldighet att kontrollera vad som gäller rörande visum, extra viktigt om du har annat pass än svenskt.Vaccination
Behovet av vaccination skiljer sig åt beroende på resmål och individuellt hälsotillstånd. För inresa till vissa länder rekommenderas vaccinationer. Kontakta din läkare, vårdcentral eller vaccinationscentral för närmare information.Deltagarantal
Deltagarantalet på våra resor är cirka 20 - 30 personer. Vid annat deltagarantal anges det på den specifika resan.Bra att veta
Observera att grottorna kan upplevas som trånga och dåligt upplysta, underlaget kan vara halt och temperaturen ligger runt 13-14 grader konstant. Se till att ha bra sulor och kläder i lager på lager. Receptet för en lyckad resa är en normal grundkondition med hela leder samt vana att promenera på ojämnt underlag och med trappor.
Avgångar
Bilder
- Boka
- Fråga
Skriv din fråga i meddelanderutan nedan, så återkommer vi senast nästa arbetsdag